ELEKTROSMOG INFO
typy a zdroje radiácie, možné dôsledky na človeka
meranie úrovne, expozičné limity, ochrana a eliminácia, poradňa a diskusia
13 online • návštevy: 229 / 355271
Diskusia - meranie a výsledky
V diskusii je možné vyhľadať ľubovoľný text - pozri NÁJSŤ NA STRÁNKE na ľavom paneli
PRIDAŤ PRÍSPEVOK
  Peter 19.4.2017 14:48:45
Dobrý deň, chcem sa opýtať že pokiaľ mám na pracovisku 7 wifi sietí s výkonom asi cca -70dBm a dokonca tie routre používajú viacero kanálov takže ich je dokopy nakoniec asi 30 wifi sietí a každá okolo cca -70dBm v akej hladine ožarovania sa nachádzam, pravdaže čo sa týka wifi? spočítavajú sa tieto výkony...napriklad 30 wifi sietí krát -70dBm = 2100 dBm ??? Ďakujem za odpoveď a pekný neožiarený deň
  Elektrosmog Info 19.4.2017 15:29:44
Dobry den,

logaritmicke jednotky dBm v ziadnom pripade nemozete scitavat a tak vyjadrit vysledny vykon. dBm jednotky musite najskôr prepocitat na linearny vykon P a az ten nasledne spocitat. Výsledok mozete potom previest spat na dBm (vo Vasom konkrétnom pripade by to teda bolo napr.: -70 dBm zodpoveda vykonu 100 pW. Potom 30x100 pW = 3 nW, co zodpoveda -55 dBm).

Nameraných -70 dBm vsak vo Vasom telefone nepredstavuje vykon Wi-Fi, ale len velkost zachyteného vykonu na antene prijimaca v telefone. Je preto vcelku nezmyslom rozmyslat o "vykone", skor o intenzite pola, ktoru pristroj meria. Nakolko je vsak dBm jednotka, ktora priamo neurcuje intenzitu pola (len jeho pomer), je nemozne z tejto urovne vyvodit absolutnu intenzitu elektromagnetického pola. Je to vsak mozne spravit pomocou meracieho pristroja, ktory ma kalibrovanu antenu (to znamena: ciachovany prepocet intenzity pola na zaklade zisku anteny). Beznym mobilnym telefonom tento udaj lahko neziskate, na velmi orientacny prepocet (za predpokladu zisku anteny 0 dB) mozete pouzit v poradi druhu kalkulacku v rubrike kalkulacky. Predpoklad zisku anteny je vsak len orientacny, chyba nam referencna uroven z anteny v telefone, na zaklade ktorej software potom vyhodnocuje uroven v dBm.

Druhy a nemenej dolezity problem merania expozície z Wi-Fi pomocou telefonu je casovy priebeh vysielaných signalov. Wi-Fi signal je zlozeny z nespocetneho mnozstva krátkych impulzov, ktorých dlzka a medzery sa menia podla charakteru prenasanych dat, resp. v zavislosti od tzv. necineho modu. K scitavaniu intenzity expozície by totiz dochadzalo len vtedy, ak sa dva alebo viacere impulzy "trafia" do krátkeho intervalu a su teda pritomne sucasne. U Wi-Fi dochadza skor k casovo-intervalovej expozicii, kedy sa medzery medzi impulzami skracuju a je ich teda pritomny vacsi pocet za rovnaku casovu jednotku. Urcitu ulohu tu hra aj frekvencia, nakolko pri prenose dochadza k vysielaniu na nahodnych, presne danych frekvenciách v ramci daného kanala. Na meranie Wi-Fi je teda najidealnejsie pouzit sirokospektralny (broadband)meraci pristroj, ktory zachyti kazdy, i ten najkratsi impulz, prip. vyhodnoti i viacere impulzy z roznych zdrojov, ktore sa objavia simultanne. (Viac info najdete v rubrike Zdroje elektrosmogu - Radioferekvencne - Wi-Fi, prip v rubrike Casto kladene otazky alebo Co mozno neviete o Wi-Fi.
  Majka 13.2.2017 18:48:09
Všimla som si, že ponúkate aj meracie prístroje na prenájom. Podľa mňa je konkrétne zmeranie VF veličín celá veda a dovolím si tvrdiť, že je to taká veda, že 99,99% ľudí to zmerať nedokáže, alebo namerajú hodnoty kadejaké, len nie pravdivé. Precujem v obore vysielacej techniky už nejaký ten rok a pri meraní som si nikdy nie na 100% istá, či namerané hodnoty sú aj skutočné hodnoty, pretože faktorov ktoré môžu meranie skresliť je toľko, koľko je smogu okolo nás
  Elektrosmog Info 13.2.2017 21:42:44
Dakujem za viacmenej odborny prispevok, som rad, ak i niekto z branze zareaguje na problemy alebo nezrovnalosti.

Ano, mate uplnu pravdu. Ak uz sa teda bavime o RF, vieme, ze mame co docinenia nielen s intenzitou a frekvenciou, ale so suborom dalsich x parametrov. Tie su ocividne pritomne najma u dnesnych telekomunikacnych systemov, kde je pouzity digitalny prenos udajov pomocou elektromagnetickych vln. Digitalny v tomto pripade neznamena len 1 a 0, alebo vysielam a nevysielam, ale zahrna modulaciu, sirku pasma, pocet nosnych, striedu, cinitel vykyvu (crest factor), efektivnu a spickovu uroven, atd, atd). Vsetky tieto parametre musi dobry meraci pristroj byt schopny posudit a vratit jediny vysledok - intenzitu takto vyhodnoteneho elektromagnetickeho pola.

Trh je zaplaveny lacnymi a jednoduchymi pristrojmi, ktore sice uzivatelsky velmi privetive, ale nenameriate s nimi vcelku nic a tiez su pristroje, ktore sa dokazu do velkej miery spravnemu posudku aspon priblizit, i ked nemusia byt velmi drahe. V nasej ponuke nenajdete pristroje, ktore sa nachadzaju na krajoch tohoto clenenia. Dalo by sa povedat, ze sa snazime o taky vyber meracej techniky, aby to uz pre bezneho cloveka malo zmysel. I ked si uvedomujeme, ze urcite specificke meraky v ponuke nemaju sancu podat v urcitych pripadoch dobry vysledok, dolezite je, aby o tom zakaznik vedel. Ak ho zaujima konkretna aplikacia (isty druh zdroja EMP), vieme mu odporucit merak, ktory sa mu na to najlepsie hodi.

Napokon, i amaterska technika sa dnes rapidne zdokonaluje, to, co kedysi dokazali len velmi drahe pristroje, dokazu dnes male "skatulky" s jednym chipom. Ak je ten chip dostatocne rychly a "vhodne vybaveny", je s jeho pomocou meranie komplexnych digitalnych signalov doslova "hrackou".

Ak by ste mali konkretnejsie rady, alebo skusenosti, budeme radi, ak sa s nami o ne podelite.
  otazka 3.2.2017 11:04:14
Dobrý deň. Máte v ponuke nový prístroj Cornet ED88T Je tam uvedený rozsah od 10 V/m a 0,5 µW/m2 .Je to minimálna zobrazovaná hodnota, ale maximálna hodnota rozsahu? Nie je ten prístroj málo citlivý?
  Elektrosmog Info 3.2.2017 13:50:51
Dobry den,

ide o minimalnu zobrazovatelnu - meratelnu hodnotu. Z hladiska NF elektrických poli je pristroj menej citlivy (10 V/m je uz mierne vyssia hodnota). Z hladiska RF je spodna hranica 0.5 µW/m² plne postacujuca.
  otázka 6.2.2017 7:56:42
Ďakujem. Čo sa dá zmerať s citlivosťou NF 10 V/m? Dá sa zistiť úroveň škodlivých ale aj bezpečných zón v obydlí?
  Elektrosmog Info 6.2.2017 8:21:51
Samozrejme. Urovne elektrickych poli NF sa v beznej domacnosti pohybuju niekde medzi 0 - 1000 V/m, s tym, ze 0 V/m je teoreticky dosiahnutelnych vtedy, ak na rozvode elektriny nie je ziadne napatie. 1000 V/m je zase extremny pripad, ktory je mozne dosiahnut v tesnej blizkosti elektrického vodica, vypinaca, prip. nechraneneho spotrebica, pripojeného na elektricke napatie. Bezne priemerne urovne v miestnostiach by nemali presiahnut 10 V/m, velke elektricky vodive plochy vsak mozu tuto uroven zvysovat. Nevyhnutnym preventivnym opatrenim je vsak vyriesit najma lokality v domacnosti, kde sa ludia najdlhsie zdrzuju, teda lozko / postel. Nevhodne umiestnenie elektrického rozvodu so zásuvkami v stenách, prip. nocnych lampiciek s dlhym netienenym kablom moze byt zakladnym predpokladom velkych urovni elektrických NF poli (radovo aj v stovkach V/m). Kovova konstrukcia lozka moze tieto urovne este znasobit.

Uvedena uroven citlivosti je teda plne postacujuca na vyriesenie zakladnych problemov s elektrickym rozvodom, avsak v pripade pouzitej sanacie tienenim a uzemnenim by mohli byt urovne NF pola tak nizke, ze by ich uz spominany merac nezachytil a bolo by ich teda tazke vyhodnotit. Trvalo zobrazena najnizsia uroven na meraci 9 V/m moze byt skreslujucim faktorom pri spravnom posudeni expozície.
  otázka 6.2.2017 10:35:03
Ďakujem. Akú citlivosť NF V/m by mal mať prístroj pri použití tienenia a uzemnenia, vyhodnotenia expozície, a prečo?
  Elektrosmog Info 6.2.2017 10:51:38
Ideálna citlivosť prístroja by mala byť aspoň 1 V/m. Pre dôkladnejšiu analýzu akéhokoľvek priestoru je vhodné aj 0.1 V/m.
  otázka 6.2.2017 11:15:58
Ďakujem.
  otázka 7.2.2017 8:51:28
Čo sa dá zmerať s citlivosťou 0,1 V/m, čo sa nedá zmerať pri 1 V/m?
  Elektrosmog Info 7.2.2017 9:45:45
Dobry den,

Vasej otazke nerozumiem celkom presne. Rozsah merania jednotlivých pristrojov nie je podstatny pre posudenie jednotlivych zdrojov, ide o minimalnu a maximalnu urovne, pre ktoru je este pristroj mozne pouzit. Nakolko napr. Smernice EUROPAEM alebo BAUBIOLOGIE vychadzaju z najmensich urovni >0.3 V/m, pre ich dokladne posudenie je samozrejme nutne mat pristroj s rozlisenim aspon 0.3 V/m, co pristroj s minimálnou urovnou 10 V/m samozrejme nesplna.
  otázka 7.2.2017 10:19:31
Ďakujem, takže 0,3 V/m je maximum pre úplne zdravé prostredie?
  Elektrosmog Info 7.2.2017 11:11:24
podľa súčasných poznatkov ano, aj keď nič nie je absolútne. Bolo by asi veľmi nepresné tvrdiť niečo také
  Zuzana, Bratislava 13.12.2016 9:39:40
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom novostavby a to konkrétne na Čapajevovej ul. v Bratislave. Názov stavby sa volá Flat 75 (bude stáť namiesto "modrého domu" hned oproti hasičom.) Zvažujeme kúpu bytu v tomto projekte, ale pri obhliadke lokality sme si všimli stožiare elektrickej rozvodnej siete. Voľným okom nevieme posúdiť kolko metrov môžu byt vzdialene od stavby. Čo máme robiť, aby sme zistili hodnoty žiarenia elektromagnetického poľa? A od akej vzdialenosti je bezpečné bývat od stožiarov elektrickej rozvodnej siete? Je to vobec bezbecné, aj keď sú stožiare ďalej? Neradi by sme bývali v novostavbe, v ktorej by sme o pár rokov prišli k ujme na zdraví. (Na jednom z fór som sa dozvedela, že táto lokalita je velmi nevhodná na bývanie vzhľadom na to, že sa blízko nachádzajú stožiare ers) Za akékoľvek info by som vám bola veľmi povďačná. Ďakujem

Zuzana
  Elektrosmog Info 16.12.2016 12:23:41
Dobry den,

prepacte oneskorenu odpoved. Na Vasu otazku mame jednoznacnu odpoved: premerajte a uvidite. Je inak tazke sa k tomu vyjadrovat, lokalitu nepoznam a neviem o ake vzdialenosti ide. Meranie by malo kazdopadne odpovedat na akekolvek pochybnosti. Pristroje mame ihned k odberu, takze sa pon mozete zastavit aj cez vikend. Cena prenajmu na 24 hodin je 25 EUR.
  Natalia, Bratislava 16.11.2016 5:10:15
Dobry den prajem,

mame v ramci RD kameru, kde pravidelne cez noc pri jej sledovani na TV prijmaci /nie monitore/ dochadza k ruseniu signalu s priecnymi pruhmi. Ked je uplne ticho , zo spanku ma vyrusujue akoby dunenie, velmi tiche, skor pozorovatelne podvedome. Ked otvorim okno, tento zvuk nepocut. Akoby bol zapojeny nejaky elektromotor, niekde v okoli.

Cez den toto rusenie na TV ku kamere nie je a dunenie nevnimam / neviem ci kvoli beznemu dennemu ruchu /.

Dalo by sa prosim zmerat, co to moze byt ? Dakujem za odpoved. Natalia
  Elektrosmog Info 16.11.2016 7:57:19
Ano, nieco sa zmerat da, nevylucujem vsak, ze lahko sa povodca rusenia nebude dat najst. Dunenie moze pochadzat napr. z cerpadiel kurenia, apod. Prip. moze pochadzat i zo zeme, ak je v blizkosti nieco, co ho moze vyvolavat. Kazdopadne dunenie by sa malo dat spolahlivo zachytit mikrofonmi.
  Petra 2.8.2016 23:14:16
Dobrý deň,

zvažujem kúpu bytu v paneláku, ktorý je postavený blízko električkovej trate. (približne 30 - 40 m) Byt by bol možno na 3 poschodí. Pýtam sa trochu laicky, bola by som v byte vystavená elektrosmogu z električkového vedenia?

ďakujem vopred za odpoveď