ELEKTROSMOG INFO
typy a zdroje radiácie, možné dôsledky na človeka
meranie úrovne, expozičné limity, ochrana a eliminácia, poradňa a diskusia
12 online • návštevy: 228 / 355273
Diskusia - všeobecná poradňa
V diskusii je možné vyhľadať ľubovoľný text - pozri NÁJSŤ NA STRÁNKE na ľavom paneli
PRIDAŤ PRÍSPEVOK
  Jozef 29.7.2017 9:54:12
Dobry den,

Chcel by som sa informovat ci existuje nejaky zoznam/y vysielacov mobilnych operatorov v SR aj s ich lokalitami? Zaujimaju ma predovsetkym take vysielace na dedinach. Ak taky zoznam nie je dostupny je nejaky sposob ako zmapovat osadenie vysielacov mobilneho signalu na dedinach v SR?

Dakujem za radu
  Elektrosmog Info 29.7.2017 18:24:59
Dobry den,

zoznam vysielacov bazovych stanic v SR oficialne neexistuje. Zmapovanie je mozne do urcitej miery, podla obsadenych frekvencii.
  Juraj Koráb, Bratislava 28.5.2017 9:08:27
Dobrý deň,

môžu zatiahnuté Al žalúzie na mojom okne v kancelárii zmenšiť vyžarovanie z BTS stanice, ktorá je vzdialená 50m - na vedľajšom dome?

Ďakujem

Juro

p.s. výborná stránka!! ... ďakujem za informácie a za "prebudenie"
  Elektrosmog Info 28.5.2017 9:16:13
Dobry den,

pokial by ste mali zatieneny zvysok ploch kancelarie (t.j. najma steny), potom by rozdiel okenna tabula -- okenna tabula + zaluzie bol asi 5 dB. Nakolko okenne tabule maju utlm 10-15 dB, musel by utlm zvysnych stien byt aspon 30 dB, aby ste rozdiel so zaluzim mohli v miestnosti pozorovat.
  asgard 14.5.2017 11:45:02
Dobry Den

Mal by som len otazku na mobilne vysielace u nas ich mame 3 ,, na O2,Tcom , Orange + este nejake skrinky co pravidelne montuju po stipoch hlavne tcom .

Aka sila ziarenia dopada na domy v blizkosti ? a co sme si vsimli tie nove skrinky co montuju kde sa da tcom nejak pritahuju blesky coho som bol uz dva krat svedkom .Existuje nejaka mapa vysielacov na Slovensku ? Dakujem .

PS:Zelam vela zdaru .
  Elektrosmog Info 14.5.2017 11:57:56
Dobry den,

nepisete, kde su zakladnove stanice umiestnene, ci na Vasom dome, alebo na okolitych domoch. Intenzitu elektromagnetickeho pola je vzdy najjednoduchsie premerat, matematicke odhady pri viacerych vysielacoch, roznom azimute a pocte roznych sluzieb (=modulacii) su castokrat nevelmi pouzitelne. V interieri su intenzity zoslabene prechodom vln cez stavebny material, zosilnene odrazmi od neho, takze rozdiely v intenzitach su tym pestrejsie, cim blizsie sa k zdroju vln nachadzate.

Co sa tyka skriniek, neviem, co pod nimi presne myslite, skuste prilozit foto.

Doveryhodna a najma aktualna mapa vysielacov na Slovensku neexistuje.
  asgard 14.5.2017 12:21:28
jedna sa o stoziare kde su umiestnene vysielace asi medzi sebou maju vzdialenost 1km , dolu pod vysielacom je bytovka a par domov . Tie skrinky aj ked odfotim dnu neuvidim jedna sa o bakelitove biele skrinky a potom su vacsie skrinky kde je asi nejaky zdroj lebo to pravidelne chodia kontrolovat a ked niekoho pripajaju asi na internet alebo tv to uz neviem robia to v tejto skrinke . Ale uz dva krat im do toho udrel blesk a ludom na okolo poskodilo spotrebice . Nevyznam sa v odbornych vyrazoch ako to lepsie poposat .
  bety 2.5.2017 1:07:45
Dobrý deň, prosím Vás aké žiarenie je v pokladni v supermarkete - mám na mysli snímač čiarových kódov. Ďakujem
  Elektrosmog Info 2.5.2017 7:17:18
Dobry den,

snimac ciarovych kodov je zalozeny na optickom (laserovom) principe a nepredstavuje z hladiska elektromagnetických poli ziadne riziko (teda az na nahodnu expoziciu oci, co moze suvisiet s poskodenim oka). Co sa vsak tyka ostatných zariadeni okolo a pokladne samotnej a s nimi súvisiacich elektromagnetických poli, tie by bolo vhodne premerat - to nie je mozne na dialku predpovedat.
  Matúš 21.4.2017 15:42:01
Dobrý deň, chcel by som požiadať o radu - zvažujeme do nízkoenergetického domu el. vykurovanie. Vzhľadom na obstarávacie náklady máme tri možnosti: stenové odporové vykurovanie (podobné ako podlahové), infra fólie alebo el. olejové radiátory. Ktorý z nich je podľa vás najhorší a ktorý najlepší čo sa týka produkcie elektrosmogu? Prípadne vidíte ešte nejakú inú lepšiu alternatívu?
  Elektrosmog Info 21.4.2017 21:40:18
Dobry den,

tuto temu sme v diskusii preberali uz viackrat. Najidealnejsim postupom sa javi premeranie si skutocnych expozicnych urovni (magnetickych poli) na realnej vzorke vykurovacieho systemu. Rozdiely mozu byt nielen medzi systemami ale i v ramci toho isteho systemu - staci odlisnost v zapojeni, umiestneni, parametroch systemu. Odporucame preto zobrat si meraci pristroj so sebou (PPF5 je naozaj najmensi pristroj na trhu) a ist priamo do showroomu, prip. existujuceho priestoru s nainstalovanym systemom, kde sa to da lahko vyskusat.
  ACDC 23.4.2017 7:24:18
V čom je lepší merací prístroj PPF5 http://elektrosmog.voxo.eu/pshop/176-emfields-ppf-5.html za 230 eur zobrazujúci LED diódami od 5V/m a 20nT, oproti prístroju ME3030B http://elektrosmog.voxo.eu/pshop/32-gigahertz-solutions-me3030b.html za 150 eur zobrazujúci číslicami od 1 V/m a 1 nT?
  Elektrosmog Info 23.4.2017 20:36:19
Dobry den,

PPF5 a ME3030B by som neporovnaval. PPF5 je parametrami a cenou porovnatelny s ME3830B, prave pre vacsi frekvencny rozsah. Samozrejme, urcite ustupky bolo nutne spravit u PPF5 co sa tyka presnosti zobrazenia nameranych urovni, ale velkostne ide o bezkonkurencny pristroj, ktory sa nenapadne zmesti do dlane. Najnizsie namerane urovne nie su 5 V/m a 20 nT, este existuje moznost, ze nesvieti ani prva zelena LED, co znamena, ze urovne sa pohybuju pod tymito hodnotami. Gigahertz Solutions ma navrch presnym zobrazenim na displeji, vratane takmer konstatnej citlivosti v celom frekvencnom rozsahu 16 Hz - 100 kHz.
  ACDC 23.4.2017 8:25:01
V čom je lepší olejový radiátor, ako teplovzdušný (konvektor)? Je drahší, väčší, pomalšie reaguje, staré smrdeli po spálenom oleji.

.

Povedzme že škodlivé pole je do pol metra od vykurovacieho zariadenia. Ak je zariadenie malé, mapríklad elektrický radiátor, tak ho nie je problém umiestniť niekam, kde sa dlhodobo nezdržujete, a preto budete väčšinu času mimo jeho škodlivého poľa. Ak je zariadenie veľké, napríklad stenové alebo podlahové elektrické vykurovanie, tak škodlivé pole bude vo veľkej časti domu, a v jeho škodlivom poli budete častejšie.

.

Podobne aj elektrické káble zaberajú veľké časti domu, preto by mali byť tienené, http://elektrosmog.voxo.eu/pshop/131-tieneny-kabel-nymst-j.html , čím sa potlačí elektrická intenzita, a mali by byť umiestnené ďalej od ľudí, napríklad strop bungalovu alebo horná časť steny, čím sa potlačí magnetická intenzita. Zásuvky sú malé zariadenia, preto nemusia byť tienené, ak nie sú dvojité alebo umiestnené pri posteli alebo vedľa gauča.

.

Ako písal "Elektrosmog info", problematiku si treba naštudovať, hodnoty môžu byť rôzne u rôznych zapojení, typov a výrobcov zariadení. Napríklad si oddtienite celý dom, a potom si dáte k počítaču stolnú lampu, a hodiny denne budete sedieť v oblasti silnej elektrickej intenzity. Je dobré mať merací prístroj, napríklad http://elektrosmog.voxo.eu/pshop/32-gigahertz-solutions-me3030b.html , pretože teória je jedna vec, a realita druhá.
  Maroš 19.4.2017 0:31:58
Dobrý deň.Pred časom som žiadal o radu s problémom ktorý sa mi doteraz nepodarilo vyriešiť (predošlí text citujem na konci tohoto príspevku )Na vašu radu som si zapožičal od Vás prístroje Emfield RF a NF ktoré som si bol osobne vyzdvihnúť , oboznámil som vás aj s mojím problémom .Po meraní magnetického poľa ,boli na prístroji emfield PPF5 namerané v podkroví obytnej časti ale aj v spodnej časti domu tie najvyššie hodnoty 2 µT .Taktiež som podal žiadosť na Západoslovenskú distribučnú o prekáblovanie vzdušného vedenia 400V ako dôvod som uviedol výmena strešnej krytiny.Vyjadrenie citujem : Celé vzdušné vedenie NNV holými vodičmi je vyhotovené podľa technických noriem platných v dobe výstavby a prevádzkované s užívacím povolením stavby.

Vzdialenosť medzi NN vzdušným vedením a strechou je s prihliadnutím na konštrukčné vyhotovenie strechy, v súlade s platnými normami STN.

Súčasný stav zároveň umožňuje vykonávať údržbu strechy písomným poučením pracovníkov o bezpečnosti prác na streche.Upozorňujeme majiteľa nehnuteľnosti, že strecha nie je zabezpečená bleskozvodom a predpokladáme, že kovová (vodivá) krytina strechy nie je uzemnená, čo vytvára pre majiteľa nehnuteľnosti nebezpečnú situáciu. koniec citátu. Takže prvá vec je že bezpečná vzdialenosť je pri 400v vedení 1m .Keby aj pošlem na strechu niekoho vymieňať krytinu aby bol 1m od vedenia musel by sa stále po streche plaziť ,ako náhle by sa postavil bol by od vedenia hlavou 20cm .Druhá vec že pani trápil bleskozvod na plechovej streche , no neviem odkiaľ sa jej podarilo vykúzliť že je krytina plechová pretože nie je .Viete prosim Vás niekto poradiť rozumné riešenie pretože je v tom dome na nevydržanie a nemáme finančné prostriedky aby sme celú obytnú časť zvnútra izolovali anti-magnetickými fóliami a ako vidím s tými birokratickými blbcami nepohne nič ,ešte by poslali človeka do nebezpečenstva na strechu kade vedú ich rozvody na moje bremeno . Citujem ešte predchádzajúci text pre objasnenie problematiky ,ak sa nájde niekto s dostupným riešením budem vďačný za celú svoju rodinu .ďakujem

Cit,text:

jedná sa o výškovo ťahané rozvody na stĺpe 400V ktoré nie sú tienené ani izolované ,jedná sa o klasické staré vedenie na stĺpe .Tieto rozvody sú po začiatok nášho pozemku prepletené a izolované (čierny zpletený kábel),od nášho domu pokračuje ešte staré klasické stĺpové vedenie 4 alebo 6tich káblov bez ochrany ,pravdepodobne došlo po časť nášho domu z nejakého dôvodu k výmene zo strany distribučnej spoločnosti ,meranie som ešte nevykonal nakoľko si potrebujem načerpať dostatok informácii ako meranie previesť .Videl som že požičiavate meracie prístroje ,avšak neviem či sa oplatí si prístroj zapožičať alebo zakúpiť ,pretože za jeden deň sa to premerať nedá .Som si na 90% istý že sa jedná o elektromagnetické pole z vedenia hneď za našou strechou ,inde málokedy pociťujem niečo tak intenzívne avšak nie každý deň je tomu tak aj v dome , jedná sa však o nočné alebo skoro ranné hodiny .Asi by som potreboval niekoľko dní aby bolo meranie presne zodpovedané . To elektrické neizolované vedenie na stĺpoch máme od hláv v dome cca 2-3metre ,podľa toho čo píšete na vašom webe je bezpečná vzdialenosť od 400V vedenia 15m .Aký postup navrhujete? fóliu na verejné vzduchom vedené rozvody dať nemôžem určite ,preto môžem spraviť meranie a keď sa potvrdí že naozaj škodia tieto vonkajšie rozvody je možné požiadať na základe výkazu merania distribučnú spoločnosť o prekáblovanie ?Prípadne o prekáblovanie na vlastné náklady .Tie fólie nie je možné umiestniť ani vo vnútry domu jedná sa o sadrokartónove steny ktoré by sa museli komplet demontovať čo je dosť nevyhovujúce .Ďakujem a ospravedlňujem sa za nespávne použité výrazy
  Michal Vida 7.2.2017 8:57:01
Dobrý deň,

Uvažujeme nad el. vykurovaním rod. domu(NED) ,rozmýšľame nad káblami ,alebo foliou v podlahe,alebo foliou v strope..ktoré riešenie by bolo podľa Vás najvhodnejšie.Ďakujem.
  Elektrosmog Info 7.2.2017 9:41:14
Dobry den,

nie som expert na vykurovanie domu, ale z hladiska pripadnej urovne magnetických poli z kablov alebo folii je vhodne, aby ste si vybrali vykurovaci system, ktory bude mat minimalne emisie. Emisie je mozne znizit aj vzdialenim sa od vykurovacieho systemu pocas jeho behu, prip. jeho vypinanim pocas kontaktu s nim. Z hladiska dodrzanej vzdialenosti by bolo hadam najlepsie pouzit vykurovaci system v strope, ktory vsak na poschodi moze na podlahe vytvarat rovnako velke emisie. Samozrejme, vsetko zalezi na hrubke pouzitych stavebných materialov a tym aj vzdialenosti od vykurovacieho systemu.
  staviteľ 7.2.2017 10:17:09
Škodlivé magnetické pole je do pol metra nad vykurovacou fóliou. Vykurovať môžete elektrickými radiátormi zapnutými na malý výkon, tienené káble ku nim ťahajte cez strop v rohoch, kde sa málo zdržujete.
  Maroš , Nemšová 17.1.2017 1:06:37
Prepáte asi som sa celkom presne nevijadril ,nie som totiž z oboru . Aby som to upresnil jedná sa o výškovo ťahané rozvody na stĺpe 400V ktoré nie sú tienené ani izolované ,jedná sa o klasické staré vedenie na stĺpe .Tieto rozvody sú po začiatok nášho pozemku prepletené a izolované (čierny zpletený kábel),od nášho domu pokračuje ešte staré klasické stĺpové vedenie 4 alebo 6tich káblov bez ochrany ,pravdepodobne došlo po časť nášho domu z nejakého dôvodu k výmene zo strany distribučnej spoločnosti ,meranie som ešte nevykonal nakoľko si potrebujem načerpať dostatok informácii ako meranie previesť .Videl som že požičiavate meracie prístroje ,avšak neviem či sa oplatí si prístroj zapožičať alebo zakúpiť ,pretože za jeden deň sa to premerať nedá .Som si na 90% istý že sa jedná o elektromagnetické pole z vedenia hneď za našou strechou ,inde málokedy pociťujem niečo tak intenzívne avšak nie každý deň je tomu tak aj v dome , jedná sa však o nočné alebo skoro ranné hodiny .Asi by som potreboval niekoľko dní aby bolo meranie presne zodpovedané . To elektrické neizolované vedenie na stĺpoch máme od hláv v dome cca 2-3metre ,podľa toho čo píšete na vašom webe je bezpečná vzdialenosť od 400V vedenia 15m .Aký postup navrhujete? fóliu na verejné vzduchom vedené rozvody dať nemôžem určite ,preto môžem spraviť meranie a keď sa potvrdí že naozaj škodia tieto vonkajšie rozvody je možné požiadať na základe výkazu merania distribučnú spoločnosť o prekáblovanie ?Prípadne o prekáblovanie na vlastné náklady .Tie fólie nie je možné umiestniť ani vo vnútry domu jedná sa o sadrokartónove steny ktoré by sa museli komplet demontovať čo je dosť nevyhovujúce .Ďakujem a ospravedlňujem sa za nespávne použité výrazy
  Elektrosmog Info 17.1.2017 6:38:24
Dobry den,

jasne, chapem. Najskor je najvhodnejsie spravit si meranie. Samozrejme, ze solo vedene droty by ste izolovat nemohli, ale onen spleteny kabel uz ano. Prekablovanie by teda bolo nevyhnutne. Obavam sa vsak, ze na zaklade merania u distribucnej velmi nepochodite, standardna vyhlaska povoluje omnoho vysse urovne magnetickych poli, nez by ste namerali.