ELEKTROSMOG INFO
typy a zdroje radiácie, možné dôsledky na človeka
meranie úrovne, expozičné limity, ochrana a eliminácia, poradňa a diskusia
11 online • návštevy: 195 / 544162
Diskusia - všeobecná poradňa
V diskusii je možné vyhľadať ľubovoľný text - pozri NÁJSŤ NA STRÁNKE na ľavom paneli
PRIDAŤ PRÍSPEVOK
  čitateľ 7.7.2019 14:10:57
Reagujem na prehratý súd o vysielačoch na streche činžiaku.

Na súd sa treba dôkladne pripraviť. Ľudia by sa mali na súde zastupovať sami, pretože právnik nemusí poradiť dobre, ak je to v rozpore so záujmami korporácií.

Ústava SR je najvyšším zákom štátu a žiaden zákon nesmie byť v rozpore s ňou. V článku 20, odstavec (4) je napísané:

"Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu."

Preto má žaloba obsahovať tieto tvrdenia a požiadavky:

a) v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme - Neexistuje dôvod prečo by mala byť anténa práve na ich streche. Orange si môže postaviť vysielač na inej streche, alebo vežu niekde na okolitých kopcoch. Na to stačí pol roka ktoré dostal vo výpovedi. Nepostavil ju ani počas niekoľkých ďalších rokov. Náklady na stavbu veže nás nemusia zaujímať, pretože nie sme povinný znášať podnikateľské náklady Orange. Orange nie je jediný mobilný operátor ktorý má pokrytie na danom území. Najviac ľudí používa O2. Verejnosť nie je odkázaná na Orange, ktoré ak nedokáže podnikať zákonným spôsobom, licenciu môže dostať iný operátor. Náklady na vytvoreie mobilnej siete mal Orange investovať v súlade so zákonmi, preto nás nemusia zaujímať. V článku 20 ústavy SR, odstavec (1), je napísané: "Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva."

b) za primeranú náhradu - Treba žiadať spätne, okrem výšky nájomného z neplatnej zmluvy plus infláciu, aj náklady na opravu strechy pretože poškodenie strechy nebolo v zmluve a ani o nej zmluvné strany neuvažovali, a pravidelné odškodné za zhoršené zdravie obyvateľov ktoré je dokázané ich zhoršeným stavom. Neexistujúcu zmluvu nahradí táto časť žaloby, pretože Orange dokázateľne podnikala na ich streche a žiadame primeranú náhradu. Tvrdíme že Orange nemala záujem komunikovať. To že Orange tvrdí opak je len tvrdenie proti tvrdeniu. Keďže nedošlo k dohode strán, žiadame aby rozhodol súd.

d) Žiadať zrušenie vecného bremena.

Ak Orange účinne nespochybní vaše tvrdenia, stanú sa nepochybné a súd vyhráte. Ak je akýkoľvek zákon v rozpore s ústavou, treba to namietať, a sudca je povinný zastaviť jednanie a dať to preskúmať na ústavný súd. Vaše tvrdenia je dobré podporiť odkazmi na zákon, teda číslo zákonu, paragrafu, článku, odstavca..., pretože žiaden sudca nepozná všetky zákony, a vy pri odvolaní na krajský súd môžete tvrdiť že okresný sudca úmyselne konal v rozpore so zákonom.
  Martina 6.7.2019 11:08:40
Dobry den. Prestahovali sme sa do bytu, kde v izbach je mnozstvo elekt.zasuviek v urovni hlavy. Postele nie je mozne dat tak, aby pri hlave nebola nejaka zasuvka. V zasuvke nie je pripojeny ziaden spotrebic. Je bezpecne spavat takto pri zasuvkach alebo mam i nadalej radsej vypinat hlavny istic pre tuto izbu?

Dakujem za odpoved.
  Elektrosmog Info 6.7.2019 11:47:03
Dobry den,

pokial v zasuvkach nie je ziaden spotrebic, je v ich okoli, ale samozrejme aj v okoli vodicov, ktore k nim v stene prichadzaju, len elektricke pole. Pokial je to v urovni hlavy, mozu elektrosenzitivne osoby si casom vybudovat na tieto polia isty druh reakcie.

Nakolko vzdialenost je tu prioritny faktor, ktory ovplvynuje velkost pola, zalezi aj od toho, ako hrube je celo postele, ci ako hlboko su kable v stene ulozene.

Na odtienenie je mozne pouzit automaticky odpojovac okruhu (ktory odpoji zasuvky od napajania, ak z nich nie je ziaden odber), prip. zatienit stenu so zasuvkami elektricky vodivym materialom, ktory bude uzemneny. Menej prakticke riesenie je uplne vymenit kabelaz za tienenu, vratane instalacnych krabic zasuviek (napr. pocas prerabky, ci malovky izieb)
  Kristina, Bb 5.1.2019 15:13:33
Dobry den chcela by som sa poradit ohladne elektrickej varnej dosky..doteraz som mala indukcnu a mala som zapozicany merac EM pola a tu indukciu som otestovala a bolo to velmi zle.. teraz sa stahujeme a plynova varna doska nie je mozna takze jedina prichadza do uvahy elektricka...je to lepsie alebo len mensie zlo?
  Elektrosmog Info 6.1.2019 8:44:24
Dobry den,

z hladiska expozicie vysokofrekvencnym elektromagnetickym poliam, ktore existuju pri indukcii, je samozrejme elektricka doska zasadny rozdiel. Elektricka varna doska nie je problemom, venujte vsak pozornost nielen doske ako takej, ale i elektrickej rure, ktora umiestnovana pod nou, nakolko mnohe modely vytvaraju velke magneticke polia prave v okoli hodin/casovaca na rure, kde byva umiestnene napajanie. Prave tych miest sa telo dotyka pri sporaku bezprostredne.
  Lucia 1.2.2019 10:20:55
Dobrý deň.

A keď budem kupovať rúru, tieto informácie niekde nájdem (popis produktu)? Alebo viete odporučiť nejaké značky, model, ktorý je alebo máte zmeraný?

Nemám merač a keby som aj mala, tak v obchode mi rúru nezapnú.

Ďakujem za radu
  Elektrosmog Info 1.2.2019 14:38:23
Dobry den,

bohuzial, tieto informacie nikde nenajdete. Samozrejme, ze pokial ruru nebudete mat zapnutu, tak to tiez nezistite. V tomto pripade je tazke vybrat nieco len na zaklade pohladu na vyrobok.. Ani na predajniach velku moznost odskusania vopred nemaju.
  Michal 6.11.2018 20:43:31
Dobry den,

pred domom nam budu robit prekladku vedenia 22kV do koridoru vedeneho pred domom v ceste. Nieco som si o tejto problematike zistoval, ale zial som sa nedopracoval ku konkretnym cislam pre kablove ulozenie v zemi. Zaujimalo by ma ake su utlmy magnetickeho ziarenia pre 22kV vedenie, a ake hodnoty dosahuje vedenie napr. vo vzdialenosti 10 metrov. Ako sa ukladaju kablove vedenia do zeme na Slovensku, teda ci ide o 3 vodice v tesnom ulozeni alebo o 3 vodice ulozene s urcitym odstupom. Zistil som, ze magneticke pole sa pri tesnom ulozeni v zemi sprava tak, ze najsilnejsiu uroven ziarenie dosahuje priamo nad miestom ulozenia, pricom s rastucou vzdialenostou jeho sila klesa. Zatial co pri vzdusnom vedeni je najsilnejsie magneticke ziarenie par metrov od vedenia a jeho sila klesa iba pozvolna s rastucou vzdialenostou. Dakujem za odpoved.
  Elektrosmog Info 6.11.2018 23:24:45
Dobry den,

Vase dve posledne vety prakticky tvrdia to iste. Rozdiel medzi vzdusnym a podzemnym vedenim z hladiska intenzit magnetickej indukcie nie je velky, ak nejaky je. Samozrejme za predpokladu, ze porovnavame identicke ulozenie kablov. Vzdusne vedenia vsak byvaju aj so separatnymi vodicmi, aj so stacanymi. Nie som elektrikar, ale domnievam sa, ze z ekonomickych dovodov je ulozenie kablov v zemi vyhradne vcelku, nie separatne.

Rozdiel je prave v ulozeni. Pri separatnom vedeni su polia jednoznacne vacsie, nakolko nedochadza k vzajomnej eliminacii poli v protifazi (alebo len minimalne). U stacanych zvazkov moze byt eliminacia pomerne efektivna. Plati teda, ci vzduchom, ci zemou, intenzita bude v rovnakej vzdialenosti identicka, ak budu kable v oboch pripadoch pri sebe.

Pytate sa na presne hodnoty. Tie nikdy nezistite odhadom. Nakolko magneticke polia vznikaju pri prechode elektrickeho prudu vodicmi, menia intenzitu podla prietoku prudu, teda podla odberu/zatazenia daneho vedenia. Zatazenie moze byt v rozne casti dna/roka ine, pri 22 kV linke dokonca i takmer nulove. Maximum by sa sice vypocitat dalo, ale museli by ste poznat parametre komunity, ktora je elektrickou energiou touto linkou zasobovana. Nakolko ide o stokrat vyssie napatie, ako je bezne v elektrickej sieti, su vsetky prudy prechadzajce vodicmi stokrat mensie, nez by tomu bolo napr. u bezneho 230 V / 380 V poulicneho vedenia. Avsak pocet odbernych miest moze byt vacsi, co zatazenie zvysuje.

Teoreticke uvahy nechajte bokom. Odporucame Vam zakupit/zapozicat si meraci pristroj z nasho obchodu/pozicovne a premerat si svojpomocne realnu situaciu. Ako sa hovori, lepsie raz vidiet, ako stokrat citat ;-)

  Lukáš 4.10.2018 17:10:43
Dobrý deň, držím Vám palce v osvete, mám nasledovné laické dotazy:

1. keď telo človeka má svoje vlastné bioelektromagnetícké pole aký môže byť vplyv pri ochranných prostriedkoch priamo na tele - čiapky a pod. - ako ovplyvňujú moje vlastné pole? môžu ho tiež nejak neutralizovať či? S tým súvisí podotázka:

1a. Je nejaký materiál vyslovene pohlcujúci, alebo iný len odrážajúci?

2. namontovali nám do bytov merače tepla na radiátory, teda 9 poschodí x 4 byty na jednom poschodí x 5 meračov v byte máme 180 takýchto vysielačov. Môžete mi prosím odhadnúť / prirovanať ich celkové pôsobenie k inému zariadeniu? Poprípade definovať bezpečnú vzdialenosť - napr. keď by bola povedzme postel hlavou otočená k radiátoru v tesnej blízkosti.
  Elektrosmog Info 4.10.2018 19:43:03
Dobry den,

tieniace materialy na tele nesposobuju ziadne interakcie s telu vlastnymi frekvenciami. Energia netepelnych poli, ktore produkuje telo je tak slaba, ze su ju sotva schopne zachytit citlive EEG pristroje. Samozrejme, ze teplo Vam ciapka udrzi, ako bezna ina ciapka (vdaka pouzitej tkanine).

Drviva vacsina kovov (striebro, med, zinok, ocel, apod), z ktoreho su tieniace materialy vyrobene ziarenie viac-menej len odrazi, alebo prepusti. Malou vynimkou je grafit (uhlik), ktory vdaka svojej chemicky nekovovej strukture dokaze rychlejsie premenit energiu ziarenia na teplo. Ma teda asi 10-15% schopnost ziarenie "pohltit".

Celkove posobenie vsetkych pomerovych rozdelovacov tepla je na konkretny bod v priestore velmi male. Kedze intenzita pola rastie so stvorcom vzdialenosti, najvacsi vplyv maju prave tie vysielace, ktore su k Vam najblizsie, cim blizsie, tym kvadraticky rastie intenzita a naopak.

Nakolko vysielace v pomerovych rozdelovacoch nemaju vacsi vykon ako 1 mW, su teda 100x "slabsie" ako bezna Wi-Fi. Napriek tomu, v bezprostrednej blizkosti (napr. 10 cm od tela, od postele) mozu impulzy dosahovat aj 1 V/m (resp. radovo mW/m2). Trosku vacsi vykon (do 20 mW) mozu mat centralne zberne jednotky na schodistiach, ktore zasielaju udaje koncentratoru.
  Jana, Bratislava 7.9.2018 11:10:41
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či je bezpečné bývanie asi 150m od tých veľkých stožiarov el. napätia. Konkrétne mám na mysli to elektrické vedenie, čo ide cez Borinku.

Ďakujem veľmi pekne za info.
  Elektrosmog Info 7.9.2018 11:27:13
Dobry den,

cez Borinku prechadza 400 kV vedenie VN, ktore vytvara pomerne masivne emisie elektrickych i magnetickych poli do sirokeho okolia. 150 m uz nie je mala vzdialenost, ale i napriek tomu kazdemu odporucam premerat si urovne a zistit realny stav v tej - ktorej lokalite. Merat je vhodne viackrat pocas dna (prac.den/vikend), kedze velkost magnetickeho pola je premenliva, aby boli vysledky merania doveryhodnejsie. Na zmeranie staci pouzit pristroj z nasej pozicovne (EMFields PPF5).
  Jana 7.9.2018 11:30:06
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
  Milan 24.8.2018 16:28:03
Zdravím,

zaujala ma téma elektrosmohu. Keďže pracujem v IT a celý deň sedím v kancelárii, zaujíma ma otázka obrazoviek počítača. Mám polmetra od seba notebook sprava a priamo pred sebou veľkú obrazovku tiež pol metra. Samotné obrazovky sú v tejto škodlivosti na tom ako? Čo sa týka zásuviek a napájania tak zásuvky mám necelý meter od seba (je ich 5) a pri nohách mám adaptér na dokovaciu stanicu (19,5V 9,23A). Sprava mám predlžovačku s dvami zásuvkami tiež necelý meter. Za mnou sedí kolega cca 2.5 tak ako je + má ešte jeden monitor naviac. ja mám po dnešku wifi na notebooku vypnutú a používam kábel. Bohužiaľ firemné wifi z AP nijako neobmedzím. Mobil ak mám zapnutý ako ďaleko ho mám od seba dať aby to bolo bezpečné? Prípadne ako by som sa mohol viacej chrániť keďže mne toho už moc nenapadá. Vďaka.
  Elektrosmog Info 24.8.2018 21:04:45
Dobry den,

obrazovky: pokial pouzivate moderne LCD monitory, s tymi nebyvaju ziadne problemy, su to z velkej casti uplne ciste zariadenia z pohladu tvorby emisii poli a to i z velmi malej vzdialenosti.

notebook: moderne notebooky (nie starsie ako 5 rokov) su bezproblemove. SSD disky su samozrejme plus, nakolko bezne rotujuce disky su navonok zdroje magnetickych poli radovo desiatok Hz az kHz.

napajanie, zasuvky: adaptery pre notebooky umiestnujte aspon do vzdialenosti 20 a viac cm od tela. Rovnako tak napajacie silove kable a tiez ethernet kable. Riziko predstavuju len zariadenia s vysokym odberom, co vsak nie je pripad notebookov alebo monitorov. Pokial vsak pouzivate prilis dlhe silove kable (predlzovacky), snazte sa ich skratit na minimum, prip. ich umiestnite do kovovej listy, ktoru pripade uzemnite. Este vyhodnejsie su silove tienene kable (za ktore vsak musite vymenit tie povodne).

wi-fi na notebooku: tu je jednoznacne odporucanie vypnut, pretoze ide o najsilnejsi zdroj RF. Rovnako tak mobilne telefony (v datovom mobilnom rezime/wi-fi/bluetooth) alebo bezdrotove telefony, pokial su trvalo aktivne, umiestnit ich aspon pol metra od tela.

wi-fi AP: idealne je byt od nich vzdialeny aspon 10m, ak to nie je mozne, co najdalej, ako sa da. Ide o druhy nasilnejsi zdroj RF.

vonkajsie zakladnove stanice mobilnej siete: pokial su oproti budove, v ktorej sa nachadzate, vela s tym neurobite, moze ist vobec o najsilnejsi zdroj RF. Pomahaju jedine zaclony/zavesy/okenne folie/natery, ktore musia byt aplikovane na celu stenu/steny miestnosti.

V pripade, ze Vas zaujimaju realne urovne, mozete si u nas zapozicat merac a svojpomocne premerat ci NF alebo RF na Vasom pracovisku alebo doma.

Viac info: http://elektrosmog.voxo.eu/prenajom-pristrojov
  HANA 21.3.2018 14:32:55
Dobrý deň, existuje prosím nejaká vyhláška na Slovensku týkajúca sa vysielačov? napríklad či je nejak dané v akej vzdialenosti musia od seba byt alebo teda skor ci je nejak legislatívne dane kolko ich maximalne ma byt na určitej ploche a podobne. dakujem
  Elektrosmog Info 21.3.2018 14:45:52
Dobry den,

neviem o tom. Z technickeho hladiska je to irelevantne.
  Zuzana 8.3.2018 13:32:46
Dobrý deň.

v sekcii kalkulačka je prepočet z výkonu P na intenzitu E. Avšak mna by zaujímal presný vzorec na tento výpočet.

Mohli by ste mi ho poslat alebo uviest zdroj.

resp. v sekcii expozicne limity uvadzate vzorec: S[W/m2]=E[V/m]2/377,

co je to za cislo 377, A keby som chcela vyjadrit intenzitu z vykonu P(W) tak delim len 3,77 . Hlavne potrebujem zistit ako sa to prepocitava. Mam totiz pristroj BK precision ten mera iba v dBm to mi moc s limitnými hodnotami nepomoze potrebujem E

a este jedna otázka je mozne z nameraných hodnou výkonu pri jednotlivých frekvenciách zistit hodnotu SAR?

dakujem
  Elektrosmog Info 8.3.2018 13:50:36
Dobry den,

vzorec na prepocet vykonu zdroja na velkost elektromagnetickeho pola v prepocte na plochu je asi takyto: S = (g * P) / (4 * pi * d^2), kde d je vzdialenost od zdroja, P vykon zdroja a g zisk anteny vyjadreny ako G = 10 * log10(g). To, co ste chybne opisali z nasej stranky vyzera asi takto: S = E^2/Z, kde E je intenzita pola a Z je charakteristicka impedancia vakua, co je zhruba 120pi = 377 Ohm.

Vy vsak hladate uplny iny vzorec, ktory Vam umozni prepocet (pozor!) nameraneho vykonu, teda vykonu na samotnej antene meracieho pristroja. Na tento prepocet sluzi druhy vzorec v rubrike kalkulacky, kde mozete priamo vkladat urovne v dB. Dolezite ale je, ze na prepocet potrebujete antenny faktor pouzitej anteny, teda vediet aky ma presne zisk na tej ktorej frekvencii. Bez toho nemate sancu prepocitat bezjednotkovu relativnu hodnotu v dBm na konkretnu absolutnu hodnotu v urcitych jednotkach (V/m alebo W/m2).