ELEKTROSMOG INFO
typy a zdroje radiácie, možné dôsledky na človeka
meranie úrovne, expozičné limity, ochrana a eliminácia, poradňa a diskusia
4 online • návštevy: 304 / 574425
Diskusia - všeobecná poradňa
V diskusii je možné vyhľadať ľubovoľný text - pozri NÁJSŤ NA STRÁNKE na ľavom paneli
PRIDAŤ PRÍSPEVOK
  Martin 22.10.2019 9:28:03
Dobrý deň.Chcel by som pre manželku kúpiť vyhrievací vankúš na plecia. Výkon: 100 W. Aké sú tam elektrické (magnetické) polia.?Je to nebezpečné ,alebo sa nemám čoho báť? Dakujem za odpoved
  Elektrosmog Info 22.10.2019 19:35:33
Dobry den,

tak presne na tento vyrobok Vam to nepoviem, ale aspon priblizne (kedze takmer vsetky tieto vyrobky pracuju s rovnakou technologiou) to skusim popisat.

Elektricke polia v okoli vankusa su ihned po zapnuti do zasuvky (aj pri vypnutom spotrebici) a suvisia s tym, ze vypinac galvanicky neoddeluje sietovy rozvod od spotrebica, ako tomu bolo kedysi pri mechanickych vypinacoch. Akonahle sa teda k vankusu priblizite na vzdialenost mensiu ako 5 cm, staci aby bol v zasuvke, elektricke pole moze presahovat urovne 1000 V/m. Pri dotyku samozrejme viac.

Magneticke pole sa tvori len pri zapnuti spotrebica a najnovsia technologia zabezpecuje, ze vankusom neprechadza konstantny prud, ale podla nastavenej teploty sa menia intervaly ohrevu/pauzy. Cim mensia nastavena teplota, tym su vacsie pauzy a kratsie ohrevy. Na zaciatku po zapnuti trvaly ohrev zabezpeci rychle zohriatie vankusa, nasledne zacina prerusovaci rezim.

Kedze neexistuje regulacia na urovni prikonu, ale len casu, prikon je v ohrev rezime vzdy maximalny, teda su maximalne aj vytvorene magneticke polia. Tie sa striedaju s nulovymi. Orientacne urovne sa pohybuju okolo 500 nT vo vzdialenosti 5 cm od povrchu vankusa, pri dotyku dosahuju az 1200 nT.

Kym elektricke striedave polia nie su az tak kriticky klasifikovane, magneticke ano. Je vzdy lepsie nechat vankus/deku predohriat bez dotyku na telo a az nasledne aplikovat (na najnizsi stupen). S novou - pulzujucou technologiou je to vsak otazne, nakolko neustale striedanie maximalneho a nuloveho pola je tazke vyhodnotit z hladiska dlhodobeho efektu.
  Jožko 20.9.2019 21:57:02
ako je to so zdravotnou bezpečnosťou halogénových topidiel s vykonom od 400W do 1200W, Ďakujem
  Elektrosmog Info 25.9.2019 23:05:14
Dobry den,

myslim si, ze tu nie je velmi co riesit, pokial sa pytate na elektricke/magneticke polia. Ide o standardny spotrebic bez narocnej elektroniky, ktoreho vykonnu cast tvori spirala s halogenovou naplnou (nieco podobne ako halogenove ziarovky). Spektrum je niekde v infravlnach (teplo), resp. tzv. far-infra, teda frekvenciach v rozsahu jednotiek THz. Priamy ucinok je teplo. Pre viac info skuste pozriet na tejto linke (analogia halogenovej rury): https://translate.google.sk/tr...
  čitateľ 7.7.2019 14:10:57
Reagujem na prehratý súd o vysielačoch na streche činžiaku.

Na súd sa treba dôkladne pripraviť. Ľudia by sa mali na súde zastupovať sami, pretože právnik nemusí poradiť dobre, ak je to v rozpore so záujmami korporácií.

Ústava SR je najvyšším zákom štátu a žiaden zákon nesmie byť v rozpore s ňou. V článku 20, odstavec (4) je napísané:

"Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu."

Preto má žaloba obsahovať tieto tvrdenia a požiadavky:

a) v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme - Neexistuje dôvod prečo by mala byť anténa práve na ich streche. Orange si môže postaviť vysielač na inej streche, alebo vežu niekde na okolitých kopcoch. Na to stačí pol roka ktoré dostal vo výpovedi. Nepostavil ju ani počas niekoľkých ďalších rokov. Náklady na stavbu veže nás nemusia zaujímať, pretože nie sme povinný znášať podnikateľské náklady Orange. Orange nie je jediný mobilný operátor ktorý má pokrytie na danom území. Najviac ľudí používa O2. Verejnosť nie je odkázaná na Orange, ktoré ak nedokáže podnikať zákonným spôsobom, licenciu môže dostať iný operátor. Náklady na vytvoreie mobilnej siete mal Orange investovať v súlade so zákonmi, preto nás nemusia zaujímať. V článku 20 ústavy SR, odstavec (1), je napísané: "Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva."

b) za primeranú náhradu - Treba žiadať spätne, okrem výšky nájomného z neplatnej zmluvy plus infláciu, aj náklady na opravu strechy pretože poškodenie strechy nebolo v zmluve a ani o nej zmluvné strany neuvažovali, a pravidelné odškodné za zhoršené zdravie obyvateľov ktoré je dokázané ich zhoršeným stavom. Neexistujúcu zmluvu nahradí táto časť žaloby, pretože Orange dokázateľne podnikala na ich streche a žiadame primeranú náhradu. Tvrdíme že Orange nemala záujem komunikovať. To že Orange tvrdí opak je len tvrdenie proti tvrdeniu. Keďže nedošlo k dohode strán, žiadame aby rozhodol súd.

d) Žiadať zrušenie vecného bremena.

Ak Orange účinne nespochybní vaše tvrdenia, stanú sa nepochybné a súd vyhráte. Ak je akýkoľvek zákon v rozpore s ústavou, treba to namietať, a sudca je povinný zastaviť jednanie a dať to preskúmať na ústavný súd. Vaše tvrdenia je dobré podporiť odkazmi na zákon, teda číslo zákonu, paragrafu, článku, odstavca..., pretože žiaden sudca nepozná všetky zákony, a vy pri odvolaní na krajský súd môžete tvrdiť že okresný sudca úmyselne konal v rozpore so zákonom.
  Martina 6.7.2019 11:08:40
Dobry den. Prestahovali sme sa do bytu, kde v izbach je mnozstvo elekt.zasuviek v urovni hlavy. Postele nie je mozne dat tak, aby pri hlave nebola nejaka zasuvka. V zasuvke nie je pripojeny ziaden spotrebic. Je bezpecne spavat takto pri zasuvkach alebo mam i nadalej radsej vypinat hlavny istic pre tuto izbu?

Dakujem za odpoved.
  Elektrosmog Info 6.7.2019 11:47:03
Dobry den,

pokial v zasuvkach nie je ziaden spotrebic, je v ich okoli, ale samozrejme aj v okoli vodicov, ktore k nim v stene prichadzaju, len elektricke pole. Pokial je to v urovni hlavy, mozu elektrosenzitivne osoby si casom vybudovat na tieto polia isty druh reakcie.

Nakolko vzdialenost je tu prioritny faktor, ktory ovplvynuje velkost pola, zalezi aj od toho, ako hrube je celo postele, ci ako hlboko su kable v stene ulozene.

Na odtienenie je mozne pouzit automaticky odpojovac okruhu (ktory odpoji zasuvky od napajania, ak z nich nie je ziaden odber), prip. zatienit stenu so zasuvkami elektricky vodivym materialom, ktory bude uzemneny. Menej prakticke riesenie je uplne vymenit kabelaz za tienenu, vratane instalacnych krabic zasuviek (napr. pocas prerabky, ci malovky izieb)
  Xicht 31.8.2019 23:18:10
áno je to bezpečné, pokiaľ nebudete do tých zásuviek pchať prsty.
  Kristina, Bb 5.1.2019 15:13:33
Dobry den chcela by som sa poradit ohladne elektrickej varnej dosky..doteraz som mala indukcnu a mala som zapozicany merac EM pola a tu indukciu som otestovala a bolo to velmi zle.. teraz sa stahujeme a plynova varna doska nie je mozna takze jedina prichadza do uvahy elektricka...je to lepsie alebo len mensie zlo?
  Elektrosmog Info 6.1.2019 8:44:24
Dobry den,

z hladiska expozicie vysokofrekvencnym elektromagnetickym poliam, ktore existuju pri indukcii, je samozrejme elektricka doska zasadny rozdiel. Elektricka varna doska nie je problemom, venujte vsak pozornost nielen doske ako takej, ale i elektrickej rure, ktora umiestnovana pod nou, nakolko mnohe modely vytvaraju velke magneticke polia prave v okoli hodin/casovaca na rure, kde byva umiestnene napajanie. Prave tych miest sa telo dotyka pri sporaku bezprostredne.
  Lucia 1.2.2019 10:20:55
Dobrý deň.

A keď budem kupovať rúru, tieto informácie niekde nájdem (popis produktu)? Alebo viete odporučiť nejaké značky, model, ktorý je alebo máte zmeraný?

Nemám merač a keby som aj mala, tak v obchode mi rúru nezapnú.

Ďakujem za radu
  Elektrosmog Info 1.2.2019 14:38:23
Dobry den,

bohuzial, tieto informacie nikde nenajdete. Samozrejme, ze pokial ruru nebudete mat zapnutu, tak to tiez nezistite. V tomto pripade je tazke vybrat nieco len na zaklade pohladu na vyrobok.. Ani na predajniach velku moznost odskusania vopred nemaju.
  Michal 6.11.2018 20:43:31
Dobry den,

pred domom nam budu robit prekladku vedenia 22kV do koridoru vedeneho pred domom v ceste. Nieco som si o tejto problematike zistoval, ale zial som sa nedopracoval ku konkretnym cislam pre kablove ulozenie v zemi. Zaujimalo by ma ake su utlmy magnetickeho ziarenia pre 22kV vedenie, a ake hodnoty dosahuje vedenie napr. vo vzdialenosti 10 metrov. Ako sa ukladaju kablove vedenia do zeme na Slovensku, teda ci ide o 3 vodice v tesnom ulozeni alebo o 3 vodice ulozene s urcitym odstupom. Zistil som, ze magneticke pole sa pri tesnom ulozeni v zemi sprava tak, ze najsilnejsiu uroven ziarenie dosahuje priamo nad miestom ulozenia, pricom s rastucou vzdialenostou jeho sila klesa. Zatial co pri vzdusnom vedeni je najsilnejsie magneticke ziarenie par metrov od vedenia a jeho sila klesa iba pozvolna s rastucou vzdialenostou. Dakujem za odpoved.
  Elektrosmog Info 6.11.2018 23:24:45
Dobry den,

Vase dve posledne vety prakticky tvrdia to iste. Rozdiel medzi vzdusnym a podzemnym vedenim z hladiska intenzit magnetickej indukcie nie je velky, ak nejaky je. Samozrejme za predpokladu, ze porovnavame identicke ulozenie kablov. Vzdusne vedenia vsak byvaju aj so separatnymi vodicmi, aj so stacanymi. Nie som elektrikar, ale domnievam sa, ze z ekonomickych dovodov je ulozenie kablov v zemi vyhradne vcelku, nie separatne.

Rozdiel je prave v ulozeni. Pri separatnom vedeni su polia jednoznacne vacsie, nakolko nedochadza k vzajomnej eliminacii poli v protifazi (alebo len minimalne). U stacanych zvazkov moze byt eliminacia pomerne efektivna. Plati teda, ci vzduchom, ci zemou, intenzita bude v rovnakej vzdialenosti identicka, ak budu kable v oboch pripadoch pri sebe.

Pytate sa na presne hodnoty. Tie nikdy nezistite odhadom. Nakolko magneticke polia vznikaju pri prechode elektrickeho prudu vodicmi, menia intenzitu podla prietoku prudu, teda podla odberu/zatazenia daneho vedenia. Zatazenie moze byt v rozne casti dna/roka ine, pri 22 kV linke dokonca i takmer nulove. Maximum by sa sice vypocitat dalo, ale museli by ste poznat parametre komunity, ktora je elektrickou energiou touto linkou zasobovana. Nakolko ide o stokrat vyssie napatie, ako je bezne v elektrickej sieti, su vsetky prudy prechadzajce vodicmi stokrat mensie, nez by tomu bolo napr. u bezneho 230 V / 380 V poulicneho vedenia. Avsak pocet odbernych miest moze byt vacsi, co zatazenie zvysuje.

Teoreticke uvahy nechajte bokom. Odporucame Vam zakupit/zapozicat si meraci pristroj z nasho obchodu/pozicovne a premerat si svojpomocne realnu situaciu. Ako sa hovori, lepsie raz vidiet, ako stokrat citat ;-)

  Lukáš 4.10.2018 17:10:43
Dobrý deň, držím Vám palce v osvete, mám nasledovné laické dotazy:

1. keď telo človeka má svoje vlastné bioelektromagnetícké pole aký môže byť vplyv pri ochranných prostriedkoch priamo na tele - čiapky a pod. - ako ovplyvňujú moje vlastné pole? môžu ho tiež nejak neutralizovať či? S tým súvisí podotázka:

1a. Je nejaký materiál vyslovene pohlcujúci, alebo iný len odrážajúci?

2. namontovali nám do bytov merače tepla na radiátory, teda 9 poschodí x 4 byty na jednom poschodí x 5 meračov v byte máme 180 takýchto vysielačov. Môžete mi prosím odhadnúť / prirovanať ich celkové pôsobenie k inému zariadeniu? Poprípade definovať bezpečnú vzdialenosť - napr. keď by bola povedzme postel hlavou otočená k radiátoru v tesnej blízkosti.
  Elektrosmog Info 4.10.2018 19:43:03
Dobry den,

tieniace materialy na tele nesposobuju ziadne interakcie s telu vlastnymi frekvenciami. Energia netepelnych poli, ktore produkuje telo je tak slaba, ze su ju sotva schopne zachytit citlive EEG pristroje. Samozrejme, ze teplo Vam ciapka udrzi, ako bezna ina ciapka (vdaka pouzitej tkanine).

Drviva vacsina kovov (striebro, med, zinok, ocel, apod), z ktoreho su tieniace materialy vyrobene ziarenie viac-menej len odrazi, alebo prepusti. Malou vynimkou je grafit (uhlik), ktory vdaka svojej chemicky nekovovej strukture dokaze rychlejsie premenit energiu ziarenia na teplo. Ma teda asi 10-15% schopnost ziarenie "pohltit".

Celkove posobenie vsetkych pomerovych rozdelovacov tepla je na konkretny bod v priestore velmi male. Kedze intenzita pola rastie so stvorcom vzdialenosti, najvacsi vplyv maju prave tie vysielace, ktore su k Vam najblizsie, cim blizsie, tym kvadraticky rastie intenzita a naopak.

Nakolko vysielace v pomerovych rozdelovacoch nemaju vacsi vykon ako 1 mW, su teda 100x "slabsie" ako bezna Wi-Fi. Napriek tomu, v bezprostrednej blizkosti (napr. 10 cm od tela, od postele) mozu impulzy dosahovat aj 1 V/m (resp. radovo mW/m2). Trosku vacsi vykon (do 20 mW) mozu mat centralne zberne jednotky na schodistiach, ktore zasielaju udaje koncentratoru.
  Jana, Bratislava 7.9.2018 11:10:41
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či je bezpečné bývanie asi 150m od tých veľkých stožiarov el. napätia. Konkrétne mám na mysli to elektrické vedenie, čo ide cez Borinku.

Ďakujem veľmi pekne za info.
  Elektrosmog Info 7.9.2018 11:27:13
Dobry den,

cez Borinku prechadza 400 kV vedenie VN, ktore vytvara pomerne masivne emisie elektrickych i magnetickych poli do sirokeho okolia. 150 m uz nie je mala vzdialenost, ale i napriek tomu kazdemu odporucam premerat si urovne a zistit realny stav v tej - ktorej lokalite. Merat je vhodne viackrat pocas dna (prac.den/vikend), kedze velkost magnetickeho pola je premenliva, aby boli vysledky merania doveryhodnejsie. Na zmeranie staci pouzit pristroj z nasej pozicovne (EMFields PPF5).
  Jana 7.9.2018 11:30:06
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
  Milan 24.8.2018 16:28:03
Zdravím,

zaujala ma téma elektrosmohu. Keďže pracujem v IT a celý deň sedím v kancelárii, zaujíma ma otázka obrazoviek počítača. Mám polmetra od seba notebook sprava a priamo pred sebou veľkú obrazovku tiež pol metra. Samotné obrazovky sú v tejto škodlivosti na tom ako? Čo sa týka zásuviek a napájania tak zásuvky mám necelý meter od seba (je ich 5) a pri nohách mám adaptér na dokovaciu stanicu (19,5V 9,23A). Sprava mám predlžovačku s dvami zásuvkami tiež necelý meter. Za mnou sedí kolega cca 2.5 tak ako je + má ešte jeden monitor naviac. ja mám po dnešku wifi na notebooku vypnutú a používam kábel. Bohužiaľ firemné wifi z AP nijako neobmedzím. Mobil ak mám zapnutý ako ďaleko ho mám od seba dať aby to bolo bezpečné? Prípadne ako by som sa mohol viacej chrániť keďže mne toho už moc nenapadá. Vďaka.
  Elektrosmog Info 24.8.2018 21:04:45
Dobry den,

obrazovky: pokial pouzivate moderne LCD monitory, s tymi nebyvaju ziadne problemy, su to z velkej casti uplne ciste zariadenia z pohladu tvorby emisii poli a to i z velmi malej vzdialenosti.

notebook: moderne notebooky (nie starsie ako 5 rokov) su bezproblemove. SSD disky su samozrejme plus, nakolko bezne rotujuce disky su navonok zdroje magnetickych poli radovo desiatok Hz az kHz.

napajanie, zasuvky: adaptery pre notebooky umiestnujte aspon do vzdialenosti 20 a viac cm od tela. Rovnako tak napajacie silove kable a tiez ethernet kable. Riziko predstavuju len zariadenia s vysokym odberom, co vsak nie je pripad notebookov alebo monitorov. Pokial vsak pouzivate prilis dlhe silove kable (predlzovacky), snazte sa ich skratit na minimum, prip. ich umiestnite do kovovej listy, ktoru pripade uzemnite. Este vyhodnejsie su silove tienene kable (za ktore vsak musite vymenit tie povodne).

wi-fi na notebooku: tu je jednoznacne odporucanie vypnut, pretoze ide o najsilnejsi zdroj RF. Rovnako tak mobilne telefony (v datovom mobilnom rezime/wi-fi/bluetooth) alebo bezdrotove telefony, pokial su trvalo aktivne, umiestnit ich aspon pol metra od tela.

wi-fi AP: idealne je byt od nich vzdialeny aspon 10m, ak to nie je mozne, co najdalej, ako sa da. Ide o druhy nasilnejsi zdroj RF.

vonkajsie zakladnove stanice mobilnej siete: pokial su oproti budove, v ktorej sa nachadzate, vela s tym neurobite, moze ist vobec o najsilnejsi zdroj RF. Pomahaju jedine zaclony/zavesy/okenne folie/natery, ktore musia byt aplikovane na celu stenu/steny miestnosti.

V pripade, ze Vas zaujimaju realne urovne, mozete si u nas zapozicat merac a svojpomocne premerat ci NF alebo RF na Vasom pracovisku alebo doma.

Viac info: http://elektrosmog.voxo.eu/pre...
  HANA 21.3.2018 14:32:55
Dobrý deň, existuje prosím nejaká vyhláška na Slovensku týkajúca sa vysielačov? napríklad či je nejak dané v akej vzdialenosti musia od seba byt alebo teda skor ci je nejak legislatívne dane kolko ich maximalne ma byt na určitej ploche a podobne. dakujem
  Elektrosmog Info 21.3.2018 14:45:52
Dobry den,

neviem o tom. Z technickeho hladiska je to irelevantne.
  Zuzana 8.3.2018 13:32:46
Dobrý deň.

v sekcii kalkulačka je prepočet z výkonu P na intenzitu E. Avšak mna by zaujímal presný vzorec na tento výpočet.

Mohli by ste mi ho poslat alebo uviest zdroj.

resp. v sekcii expozicne limity uvadzate vzorec: S[W/m2]=E[V/m]2/377,

co je to za cislo 377, A keby som chcela vyjadrit intenzitu z vykonu P(W) tak delim len 3,77 . Hlavne potrebujem zistit ako sa to prepocitava. Mam totiz pristroj BK precision ten mera iba v dBm to mi moc s limitnými hodnotami nepomoze potrebujem E

a este jedna otázka je mozne z nameraných hodnou výkonu pri jednotlivých frekvenciách zistit hodnotu SAR?

dakujem
  Elektrosmog Info 8.3.2018 13:50:36
Dobry den,

vzorec na prepocet vykonu zdroja na velkost elektromagnetickeho pola v prepocte na plochu je asi takyto: S = (g * P) / (4 * pi * d^2), kde d je vzdialenost od zdroja, P vykon zdroja a g zisk anteny vyjadreny ako G = 10 * log10(g). To, co ste chybne opisali z nasej stranky vyzera asi takto: S = E^2/Z, kde E je intenzita pola a Z je charakteristicka impedancia vakua, co je zhruba 120pi = 377 Ohm.

Vy vsak hladate uplny iny vzorec, ktory Vam umozni prepocet (pozor!) nameraneho vykonu, teda vykonu na samotnej antene meracieho pristroja. Na tento prepocet sluzi druhy vzorec v rubrike kalkulacky, kde mozete priamo vkladat urovne v dB. Dolezite ale je, ze na prepocet potrebujete antenny faktor pouzitej anteny, teda vediet aky ma presne zisk na tej ktorej frekvencii. Bez toho nemate sancu prepocitat bezjednotkovu relativnu hodnotu v dBm na konkretnu absolutnu hodnotu v urcitych jednotkach (V/m alebo W/m2).
  Zuzana 8.3.2018 14:19:09
ďakujem

a presny vzorec na ten druhý výpočet máte?

lebo ako ja to meriam v rozsahu 50 kHz do 3,3 GHz. takže ked meriam na jednom mieste tak mam krivku hodnot nie len jednu, takže chcela by som to dat do matlabu

a čo sa týka antény tak má 8dBi (TL-ANT2408CL)

dakujem za kazdu radu
  Elektrosmog Info 8.3.2018 14:46:54
Velkost prijateho vykonu je P = 10^(dBm - G), kde dBm je hodnota z meracieho pristroja a G je zisk anteny PRE DANU FREKVENCIU (pre kazdu frekvenciu moze byt zisk iny).

Nasledne plati S = P / ((c^2) / (4 * f^2 * pi)), kde c je rychlost svetla vo vakuu a f je frekvencia, na ktorej meriate uroven. Z S sa da potom vyjadrit E, ako som spomenul vyssie.

Vasa antena ma G = 8 dBi, ale na akej frekvencii? Urcite nie na vsetkych. Pokial chcete urcit vykon na ktorejkolvek, musite poznat antennu charakteristiku v celom rozsahu.

Je pomerne nestastne vychadzat z dBm pri urcovani celkovej intenzity pola. Je to vcelku jednoduche pri jednom zdroji signalu s jednou nosnou (napr. FM alebo AM rozhlas), ale nie pre komplexne meracky zlozitych signalov napr. UMTS/LTE/Wi-Fi/DVB/DAB apod. s QAM modulaciou. To by ste sa napocitali. Spektralne analyzera maju niekedy funkciu tzv. Channel Power, kde dokazu rychlo sumovat vsetky nosne na jednom kanali urcitej sirky, ale najidealnejsie meranie je pomocou broadband meraku, kde vyhodnotite v jednom momente cele frekvencne pasmo, napr. LTE 800 alebo GSM 900, ISM 2400, apod. Sumovanie tisicov nosnych nie je bez tohoto vybavenia mozne.
  Zuzana 8.3.2018 14:51:09
este k tym vypoctom, da sa vypocitat E pre kazdu frekvenciu? alebo iba v danom bode kde som merala z celeho intervalu sa da vypocitat E??
  Elektrosmog Info 8.3.2018 15:06:28
Nerozumiem celkom otazke, ale vseobecne: ak merate konkretne frekvencie, je dobre vediet, aky zisk ma antena na tej-ktorej frekvencii. Ak meriate sumar za urcite frekvencne pasmo, potom je to len bud hruby odhad, alebo Vam pristroj vyberie najsilnejsi signal z pasma a jeho uroven vyhodnoti v dBm (takto funguju napr. spektralne analyzatory).
  Elektrosmog Info 8.3.2018 13:59:34
Z nameranych velkosti intezity pola sa velmi teoreticky da vyjadrit aj hodnota SAR, je to vsak ako keby ste pomiesali hrusky s jablkami. SAR je totiz vyjadrenim absorbovaneho vykonu na jednotku vahy specifickeho tkaniva. Velkost elmag pola je fyzikalna velicina, ktora sa zaklada na jednotke plochy.
  Zuzana 2.3.2018 11:34:09
Dobrý deň,

hľadám informácie o vykrývačoch mobilných sietí ( tie co su na strechách ....)

konkrétne ich výkony, vyžarovacie diagramy, frekvencie a informácie o ich hustote umiestnenie ako blízko od seba mozu byt a podobne informacie, a ci existuje nejake odporucanie ze kolko ich moze byt maximalne na urcitej ploche atď.

neviem najst tieto informacie, nieco mate aj na stranke napisane ale ja do svojej prace potrebujem viacero takýchto doverihpdných zdrojov, viete mi prosim s tým pomoc.

je to pre mna nesmierne dolezite a budem vam vdacna za kazdu informaciu

Zuzana
  Elektrosmog Info 8.3.2018 13:55:38
Dobry den,

tieto informacie nie su na Slovensku verejne pristupne. Mozete sa skusit informovat u samotnych operatorov, niektore udaje su sucastou technickych sprav k vysielacom a su k dispozicii vacsinou len vlastnikom objektu, na ktorom stoja a potom stavebnemu alebo miestnemu uradu. Pokial potrebujete informacie, rad sa s Vami o ne podelim, aspon natolko, aby ste vedeli dat pracu dohromady, ale mnohe z nich sa daju zistit len meranim in situ (a teoretickymi prepoctami). Napiste mi pripadne email.
  Juro 2.2.2018 8:46:43
Dobry den. Byvam na dedine kde vystavali vykryvac mobilneho signalu 3G/4G. Signal je privadzany z mesta z vyskovej budovy kde vysielac je vo vyske cca 35 m. Prijmac v obci je vo vyske cca 19 m. Vzdialenost medzi tymito dvomi bodmi je cca 4 km. Netusim aky je vysielaci vykon. Predpokladam, ze aj ked kvoli kvalite je potrebne zamierit signal z vysielaca co najpresnejsie na vysielac ale aj tak vysielany signal bude mat tvar kuzela. Da sa spocitat aku plochu bude signal ozarovat v mieste prijimaca a v akej intenzite ziarenia? Viete mi prosim pomoct s algoritmom aj vstupnymi (premennymi) hodnotami aby sa to dalo spocitat v ktoromkolvek bode na drahe signalu? Moze mat takto vyzarovany signal nepriaznivy zdravotny ucinok na obyvatelov byvajucich v osi vyziareneho signalu?

Dakujem pekne za pomoc

  Elektrosmog Info 2.2.2018 9:53:43
Dobry den,

odporucam pozriet trochu teorie v rubrike Expozicne limity - zakladne normy. Hned na zaciatku su vysvetlene teorie velicin intenzity pola a hustoty toku vykonu. Najdete tam aj zakladne matematicke vztahy.

Prakticky si viete prepocty spravit v rubrike Kalkulacky. Hned prva kalkulacka pojednava o vztahu vykon zdroja - vzdialenost - intenzita pola. Z tejto kalkulacky si mozete lahko odvodit vsetky veliciny, ktore Vas zaujimaju.

Pokial nepoznate vykon vysielaca, je vseobecne vyvoditelne, ze intenzita pola E bude vo vzdialenosti 4 km 1000-krat mensia, nez vo vzdialenosti 4 m (4000:4). Hustota toku vykonu bude az milionkrat mensia (zakon prevratenych stvorcov). Pokial by bol teda napr. vykon vysielaca 1 kW (bezna bazova stanica), vo vzdialenosti 4 km od nej by bola velkost intenzity pola len nieco malo vyse 0.04 V/m, co je asi 5 µW/m2. So stupajucim vykonom by velkost hustoty toku rastla linearne, ak by bol teda vykon 2 kW, velkost hustoty toku bude 10 µW/m2.

Tieto urovne su vsak velmi male na to, aby si kvoli nim bolo treba robit tazku hlavu. Horsie je to so zdrojmi, ktore su ovela blizsie, napr. 100 az 10 metrov od obydli (s rovnakym vykonom).
  Juro 2.2.2018 13:30:38
Dakujem pekne za odpoved.
  Zuzana 28.1.2018 17:04:52
Dobrý deň,

zaujímali by ma normy EM poľa. Ktorá vyhláška SR je aktuálna, teda podľa ktorej sa máme riadiť? dakujem

nasla som vyhlasku 534/2007, ale aj z 2016

tak neviem moc sa do toho nevyznam

dakujem za radu

z roku 2016

http://www.epi.sk/zz/2016-209
  Elektrosmog Info 28.1.2018 20:40:40
Dobry den,

existuje vyhlaska pre obyvatelstvo (534/2007) a tiez pre zamestnancov, ktori s EM polami pracuju obmedzeny cas. Tam su dovolene urovne benevolentnejsie. Pre Vas, ako radoveho obcana, je urcena vyhlaska 534/2007.
  Zuzana 7.2.2018 14:55:28
ďakujem za odpoveď, v tejto vyhláške sa nepíše o limite pre SAR. Kde najdem tieto limity pre SR? dakujem

  Elektrosmog Info 7.2.2018 15:04:37
Skuste hladat v EU legislative, napr. tu: https://ec.europa.eu/health/si...
  Juro, Bratislava 8.1.2018 0:30:05
Dobrý deň chcel by som sa opýtať, či zasahuje svojim signálom do môjho bytu osvetlenie fungujúce na prinípe VF vysielania na frekvencii 5,8 GHz. Bývam na 1. poschodí a v chodbe podo mnou máme 4 ks svietidiel s mikrovlnnými senzormi. Pracujú s uhlom snímania 360° a 180° stupňovým uhlom otvorenia. Výkon vysielača je 1mW. Prosím Vás aj keď pracujú svietidlá s takto smerovaným vysielaním a sú umiestnené na plafóne chodby zasahujú mi do bytu? A ako je t v prípade jedného svietidla, ktoré je nainštalované na stene pod izbou? Ďakujem Juro
  Elektrosmog Info 8.1.2018 21:11:12
Dobry den,

odpovedat konkretne na tieto otazky je velmi tazke. Frekvencia 5.8 GHz je uz pomerne velmi dobre pohlcovana pevnymi materialmi. Je teda otazkou konstrukcie svietidla (materialu), kam a ktorym smerom sa mikrovlnny luc orientuje. Pri vykone luca 1 mW je volnom priestore 1m od svietidla intenzita pola necelych 100 µW/m². U Vas v byte nad svietidlom je vysoky predpoklad, ze luc bude jednak zoslabeny smerovanim, materialom svietidla a stavebnym materialom stropu. Je velmi nepravdepodobne, ze by bola intenzita u Vas vyssia nez stotina velkosti pola v chodbe. Ak vsak mate pochybnosti, je mozne premerat situaciu priamo u Vas.
  Michal, Bratislava 16.12.2017 21:35:43
Dobrý den,

chcem vas poprosit o radu. Kupujeme prave nove auto a kazda automobilka ma nejaky vlastný safety system (prvky aktívnej bezpecnosti: predvídanie kolizie, ochrana chodcov, udrziavanie v pruhoch, atd.). Pozeral som ze je to zalozene na radare a kamere (honda ma ADAS system, Toyota napr. toyota safety system).

Myslite si ze z pohladu elektrosmogu, mozu tieto systemy vytvorit zhorsene prostredie v kabine auta?

dakujem

Michal

  elektrikár 17.12.2017 4:52:54
Zmerajte si to pred kúpou: http://elektrosmog.voxo.eu/psh...
  Elektrosmog Info 17.12.2017 7:51:20
Je pomerne tazke vseobecne posudit, ktore systemy mozu produkovat zvysene expozicie akymkolvek poliam. Nemusi ist pritom len o spektrum, ktore je dnes najcastejsie vyuzivane (0-10 GHz) a ktore vieme lahko odhalit hoci aj meracimi pristrojmi z pozicovne.

V pripade radarovych systemov, termoviznych, ci infra/svetelnych systemov uz ide o vlnove dlzky, na ktore nemame pristrojove vybavenie a take nie je ani bezne na trhu.

Najvhodnejsim riesenim je zamerat sa aspon na najcastejsie produkovane polia a tie zmerat (najma nizkofrekvencne magneticke polia a radiofrekvencne polia) Na obe mame v ponuke pristroje, ci uz v obchode alebo v pozicovni. A ak uz to nebude postacovat, bude vhodne informovat sa u vyrobcu na principy technologie, ktoru pouziva. Je totiz mozne, ze posadka auta nemusi byt exponovana ziadnemu neziaducemu elektromagnetickemu polu z tychto systemov.
  Michal 21.12.2017 21:18:21
Dakujem pekne za vasu odpoved.

Este som sa chcel spýtat, a ako su na tom hybridne auta? Napr. Toyota RAV 4 ma umiestnenu bateriu rovno pod zadnými sedadlami, zadný pasazieri sedia presne nad nou. Myslite ze tato bateria moze vyzarovat urcity elektrosmog?

dakujem

Michal
  Elektrosmog Info 21.12.2017 21:29:18
Dobry vecer,

bateria nie, ale akykolvek elektricky obvod, ktory by potencialne vytvaral velke magneticke polia. Moze ist aj o neodtienene napajacie kable/obvody auta pri baterii, ale nakolko nemate ako zistit, ci su alebo nie su tienene, jedina moznost riesenia je vzdy premeranie. Pristroje si mozete u nas aj zapozicat.
  čitateľ 27.11.2017 11:18:07
V článku o ultrazvuku http://www.voxo.eu/elektrosmog... treba z d ô r a z n ť , že ide o rýchle tlakové zmeny kvapaliny vyvolávajúce podobný efekt ako kavitácia. Ubližuje to dieťaťu, dieťa sa začne pohybovať a akoby brániť..
  Jozef 29.7.2017 9:54:12
Dobry den,

Chcel by som sa informovat ci existuje nejaky zoznam/y vysielacov mobilnych operatorov v SR aj s ich lokalitami? Zaujimaju ma predovsetkym take vysielace na dedinach. Ak taky zoznam nie je dostupny je nejaky sposob ako zmapovat osadenie vysielacov mobilneho signalu na dedinach v SR?

Dakujem za radu
  Elektrosmog Info 29.7.2017 18:24:59
Dobry den,

zoznam vysielacov bazovych stanic v SR oficialne neexistuje. Zmapovanie je mozne do urcitej miery, podla obsadenych frekvencii.
  Juraj Koráb, Bratislava 28.5.2017 9:08:27
Dobrý deň,

môžu zatiahnuté Al žalúzie na mojom okne v kancelárii zmenšiť vyžarovanie z BTS stanice, ktorá je vzdialená 50m - na vedľajšom dome?

Ďakujem

Juro

p.s. výborná stránka!! ... ďakujem za informácie a za "prebudenie"